Jakóbik: Baltic Pipe może być opłacalny i zgodny z interesem publicznym

Jak piszą duńskie media, projekt polsko – duńskiego gazociągu Baltic Pipe będzie opłacalny pod względem ekonomicznym i zgodny z interesem publicznym. O inwestycji mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, ekspert Instytutu Jagiellońskiego i redaktor naczelny BinesAlert.pl.

Koszt inwestycji będzie zależeć od dokładnego wytyczenia trasy. To z kolei zależy od studium wykonalności, które zostanie zakończone do końca tego roku. – Przeciek w duńskich mediach pokazuje, że ze studium wykonalności będzie wynikało, że projekt da się zrealizować w sposób opłacalny – podkreślił Wojciech Jakóbik.

Gość dodał, że jeśli rzeczywiście taki będzie wynik, będzie można budować pierwszą z trzech części korytarza norweskiego. – Będzie można wówczas zacząć budowę szlaku, który ma zapewnić Polsce dostawy norweskiego gazu na rynek polski, a z rynku polskiego także do krajów Europy Środkowo-Wschodniej na czele z Ukrainą, ale także do krajów Grupy Wyszehradzkiej – zaznaczył Jakóbik.

Jak podkreślił, będzie to „pewna kontroferta” do tego, co chce zaoferować regionowi Gazprom poprzez drugi gazociąg Nord Stream.

Audycja: Gazociąg Baltic Pipe opłacalny i zgodny z interesem publicznym