Jakóbik: Kartel gazowy. Jak Nord Stream 2 może zająć rynek Europy Środkowo-Wschodniej

Kiedy w lipcu 2016 roku ostrzegałem, że kontrowersyjny projekt gazociągu Nord Stream 2 może posłużyć do przejęcia rynku gazu Europy Środkowo-Wschodniej przez kartel firm zaangażowanych w projekt pojawiły się głosy krytyki. Obecnie widać przymiarki do realizacji tego celu.

Shell chce sprzedawać gaz z rosyjskich złóż. Chociaż rozmowy z Gazpromem dotyczą oficjalnie dostaw LNG za pomocą wspólnego projektu Baltic LNG, to zgoda Rosjan na włączenie holendersko-brytyjskiej spółki w dostawy do Europy mogłaby pozwolić na sprzedaż gazu z Nord Stream 2.

Rozwiązuje to problem monopolu Gazpromu na tej magistrali i ograniczeń antymonopolowych w Unii Europejskiej, które dotąd nie pozwalały Rosji na pełnie wykorzystanie Nord Stream i jego odnóg. Trzeci pakiet energetyczny sprawia, że tylko zwolnienie na 50 procent przepustowości odnogi niemieckiej OPAL, pozwala Gazpromowi na wykorzystanie połowy mocy magistrali do dostaw. Budowa Nord Stream 2, a w konsekwencji odnogi EUGAL równoległej do OPAL (a zatem w rzeczywistości OPAL 2) pozwoli na zwiększenie dostaw do Europy Środkowo-Wschodniej bez konieczności ubiegania się o mało prawdopodobne wyłączenie spod regulacji antymonopolowych dla całej przepustowości OPAL. O takiej możliwości pisałem w Obserwatorze Finansowym w lipcu 2016 roku.

Innym sposobem może być przekazanie eksportu przez Nord Stream 2 partnerom projektu. Jeżeli nowe dostawy przez Bałtyk będzie prowadził Shell, albo inny partner Gazpromu (OMV, Wintershall, Uniper lub Engie), nie będzie monopolu na magistrali, ale na rynek będzie trafiał i tak gaz z jednego, kontrolowanego przez Rosję źródła. W ten sposób może powstać kartel gazowy. Shell i inni będą oferować na granicy polsko-niemieckiej i polsko-czeskiej gaz w ramach umów innych, niż kontrakt jamalski podpisany z Gazpromem, ale będą one dotyczyły tego samego gazu i będą zwiększać sprzedaż rosyjskiego monopolisty w naszym regionie.

Więcej w komentarzu opublikowanym na łamach BiznesAlert.pl.