Roszkowski: Narutowicz stał się symbolem i ofiarą wybuchu nienawiści
Opinie i komentarze
17 marca 2015, 12:50
<strong>Gabriel Narutowicz zapisał się w pamięci większości Polaków, jako prezydent-elekt, który nie objął władzy, ponieważ został zamordowany. Stał się symbolem i ofiarą wybuchu nienawiści oraz działania radykalnych sił. Powinniśmy również pamiętać o nim, jako o wybitnym naukowcu i pionierze energetyki wodnej – mówi PAP historyk prof. Wojciech Roszkowski.</strong>
<strong>17 marca mija 150. rocznica urodzin pierwszego prezydenta niepodległej Polski.</strong>
<strong>PAP: Z jakiego środowiska wywodził się Gabriel Narutowicz?</strong>
<strong>Wojciech Roszkowski:</strong> Narutowicz był pochodzenia ziemiańskiego, jednak jego kariera naukowa na Zachodzie w Szwajcarii oddaliła go od takiego tradycyjnego, narodowego i katolickiego punktu widzenia. Został masonem, związał się ideowo z Józefem Piłsudskim. W czasie I wojny światowej początkowo był zwolennikiem państw centralnych jak Piłsudski. W pewnym momencie trochę odszedł od tej koncepcji, aby później do niej powrócić. Jego wizja polityki zagranicznej, miejsca Polski w Europie Środkowej i Wschodniej, była podobna do wizji Piłsudskiego. Była to koncepcja Polski sfederowanej na wschodzie z niezależnymi, ale przyjaznymi Polsce państwami, takimi jak Litwa, Białoruś i Ukraina. Ta koncepcja, jak wiemy, upadła w wyniku wojny z bolszewikami i ustaleń traktatu ryskiego z 1921 r.
<strong>PAP: Czy postać Narutowicza i jego poglądy mogły wzbudzać kontrowersje w ówczesnej Polsce?</strong>
<strong>Wojciech Roszkowski:</strong> Dla Narodowej Demokracji jego masońsko-agnostyczny światopogląd był nie do przyjęcia, zwłaszcza jeśli idzie o wybór na stanowisko prezydenta. Zdaniem Narodowej Demokracji prezydent Polski musiał być Polakiem-katolikiem.
Oczywiście Narutowicz był związany z kulturą polską, natomiast pod względem mentalności był bardzo odległy od takiej narodowo-katolickiej wizji Polski, jaką miała endecja.
Więcej: <a href="http://dzieje.pl/aktualnosci/prof-roszkowski-narutowicz-stal-sie-symbolem-i-ofiara-wybuchu-nienawisci">PAP</a>