NOWY KWARTALNIK O ENERGII, GOSPODARCE I NOWYCH TECHNOLOGIACH polish energy brief

Roszkowski: Większe przychody z podatku VAT to także wynik wzrostu gospodarczego

Media 18 października 2018, 16:29
Roszkowski: Większe przychody z podatku VAT to także wynik wzrostu gospodarczego

Instytut Studiów Podatkowych opublikował raport, z którego wynika, że w latach 2008-2015 szacowane straty budżetu państwa w wyniku ubytków dochodów podatkowych wyniosły około 400 miliardów złotych. Szef instytutu, prof. Witold Modzelewski zaznaczył, że są to ostrożne szacunki. Kwestie związane z VAT-em komentował dla Polskiego Radia 24 prezes Instytutu Jagiellońskiego, Marcin Roszkowski. 


Prezes IJ podkreślił, że luka VAT-owska była "widoczna w każdym roczniku statystycznym i było to niepokojące". Zaznaczył, że problem dotyka każdego z nas, bo "na każdy z tych miliardów musieliśmy się zrzucić". 

Jak mówił Marcin Roszkowski, większe przychody z podatku VAT to także wynik wzrostu gospodarczego. Ekonomista nie spodziewa się "skokowych wzrostów wpływów do budżetu państwa po uszczelnieniach systemu podatkowego", które jego zdaniem było konieczne. - Trzeba było to zrobić i wygląda na to, że to było dobrze zrobione - podsumował w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.

ŹródłoWiększe wpływy budżetu po uszczelnieniu systemu podatkowego. "Trzeba było to zrobić"

Prezes Instytutu Jagiellońskiego. Przedsiębiorca. Poprzednio także pracownik naukowy ISP PAN, wykładowca Collegium Civitas, dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji NBP, szef działu PR i rzecznik prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego, rzecznik prezydenta Warszawy oraz wicedyrektor Biura Spraw Międzynarodowych w Kancelarii Prezydenta RP. Główne kierunki badań: energetyka odnawialna, studia strategiczne i stosunki międzynarodowe.

Projekt i wykonanie: Sebastian Safian
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności   
OK