Media

Roszkowski: Przed inwestorami Baltic Pipe najtrudniejszy etap

10 grudnia 2018, 11:47 /
Roszkowski: Przed inwestorami Baltic Pipe najtrudniejszy etap

Baltic Pipe coraz bliżej. Spółki Gaz-System i Energinet dopełniły ostatnich formalności. Jeśli sprawdzi się optymistyczny scenariusz to za trzy lata gazociąg będzie gotowy. Budowa ma ruszyć za około półtora roku. Przed inwestorami najtrudniejszy etap, czyli bezpośrednie przygotowania do budowy - ocenił w radiowej Jedynce Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.


Wraz z gazoportem w Świnoujściu - Baltic Pipe będzie tworzył tak zwaną Bramę Północną - przeciwwagę dla gazociągu Nord Stream 2 i rosyjskiego monopolu na rynku gazowym w Europie. Rura łącznie z Gazoportem osiągną przepustowość 17,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

To otwiera kolejne drzwi dla importu gazu - ocenił Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych.

Ekspert zwrócił uwagę, że na razie PGNIG jako jedyny zgłasza zainteresowanie gazem z Baltic Pipe, ale rząd liczy, że z czasem chętnych będzie więcej.

Andrzej Sikora uważa, że ważną rolę ma do odegrania nie tylko import gazu, ale też jego wydobycie.

Zdaniem ekspertów - na sytuację Polski nie wpłynie zapowiedziane wyjście z kartelu OPEC jednego z dostawców skroplonego gazu do Świnoujścia - Kataru. Decyzja ma charakter polityczny i nie przełoży się specjalnie na ceny ropy ani gazu - ocenili.

Źródło: wnp.pl, polskieradio24.pl

Prezes Instytutu Jagiellońskiego. Przedsiębiorca. Poprzednio także pracownik naukowy ISP PAN, wykładowca Collegium Civitas, dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji NBP, szef działu PR i rzecznik prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego, rzecznik prezydenta Warszawy oraz wicedyrektor Biura Spraw Międzynarodowych w Kancelarii Prezydenta RP. Główne kierunki badań: energetyka odnawialna, studia strategiczne i stosunki międzynarodowe.