NOWY KWARTALNIK O ENERGII, GOSPODARCE I NOWYCH TECHNOLOGIACH polish energy brief

IJ: Polacy przeciwni ustawowej pomocy dla „frankowiczów”

Opinie i komentarze 18 lutego 2019, 12:30
IJ: Polacy przeciwni ustawowej pomocy dla „frankowiczów”

Polacy są przeciwni ustawowemu udzielaniu pomocy kredytobiorcom frankowym. Uważają ją za niesprawiedliwą nie tylko wobec osób, które mają kredyt w złotówkach, ale także ogółu Polaków. To najważniejszy wniosek z badań Ośrodka Kantar Public na zlecenie Instytutu Jagiellońskiego. Wprowadzenie pomocy państwa dla frankowiczów miałoby także konsekwencje polityczne - może zniechęcić wyborców do głosowania na PiS oraz pogorszyłoby ich opinię o prezydencie Andrzeju Dudzie.


Z badań przeprowadzonych na przełomie stycznia i lutego 2019 roku wynika, że ponad dwie trzecie Polaków to przeciwnicy udzielania pomocy kredytobiorcom frankowym (68%). Nieco ponad połowa Polaków (51%) jest zdania, że żaden kredytobiorca nie powinien otrzymywać pomocy od państwa w celu spłaty kredytu.

Osoby, które są zwolennikami takiego rozwiązania, najczęściej uważają, że wszystkie osoby, które mają kredyt, powinny być objęte pomocą, niezależnie od waluty zobowiązania (17%). Badani nie akceptują również konsekwencji, jakie wiążą się z wdrożeniem pomocy dla kredytobiorców, między innymi: podwyższeniem opłat bankowych (84%) czy wyższym kosztemo kredytu (71%).

 

- Od trzech lat przeprowadzamy badania preferencji wyborczych kredytobiorców hipotecznych i odbioru społecznego proponowanych rozwiązań ustawowych – wyjaśnia Marcin Roszkowski, prezes Instytut Jagiellońskiego. – Tegoroczne, trzecie z kolei badania pokazują jasno, że większość Polaków jest przeciwna pomocy dla frankowiczów i uważa ją za niesprawiedliwą. W roku wyborczym warto także zwrócić uwagę na możliwe konsekwencje polityczne przyjmowanej właśnie prezydenckiej ustawy o wsparciu dla „frankowiczów” – dodaje Roszkowski.

Jak wynika z badań wprowadzenie pomocy dla posiadaczy kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich może przyczynić się nieznacznie do większego poparcia opozycji.  Wśród ogółu Polaków 10% deklaruje, że chętniej głosowaliby na opozycję, gdyby taka pomoc została wprowadzona, a niemal jedna czwarta (23%) twierdzi, że zniechęciłoby ich to do głosowania na PiS.

Z kolei 18% badanych miałoby również gorsze zdanie o prezydencie Andrzeju Dudzie. Gdyby Prawo i Sprawiedliwość zrezygnowało z wprowadzenia ustawowej pomocy kredytobiorcom frankowym, co czwarty Polak (25%) byłby zadowolony z takiego obrotu spraw, a 20% odebrałaby to negatywnie.

*ocena netto to różnica odpowiedzi negatywnych i odpowiedzi pozytywnych, np. odsetków odpowiedzi „zniechęciłoby mnie to do głosowania na PiS” i „zachęciłoby mnie to do głosowania na PiS”

Podobnie jak w poprzednich badaniach okazało się, że kredytobiorcy walutowi są w głównej mierze przeciwnikami rządu Prawa i Sprawiedliwości. W najbliższych wyborach aż 29% „frankowiczów” zagłosowałoby na PO, 16% na Wiosnę Roberta Biedronia, 6% na Kukiz’15 i 3% badanych zagłosowałoby na Nowoczesną. Oznacza to, że poparcie, które ta partia miała w poprzednich badaniach przejął głównie ruch Roberta Biedronia. Partię rządzącą popiera mniej niż co piąty kredytobiorca (19%).

Na kandydata/kandydatkę której partii lub ugrupowania oddałby/oddałaby Pan/Pani swój głos?

Co ciekawe zdecydowana większość Polaków uważa, że politycy temat pomocy frankowiczom wykorzystują jedynie, by pokazać się w mediach (73%). O tym, że politycy nie szukają realnych rozwiązań, częściej przekonane są osoby najmłodsze – 85% osób w wieku 18-24 lat oraz 81% osób w wieku 25-29 lat.

Czy, Pana(i) zdaniem, politycy, interesując się kredytobiorcami we frankach szwajcarskich,...?

 

Informacje o badaniu:

Termin badania: 24 stycznia - 11 lutego 2019 roku

Próba: 1000 Polaków 15 lat i więcej, 1000 kredytobiorców hipotecznych

Technika: wywiady telefoniczne wspierane komputerowo (CATI)

Dane w raporcie: Wszystkie prezentowane na wykresach wyniki są przedstawione w wartościach procentowych. Udziały procentowe zaokrąglone są do liczb całkowitych. Oznacza to, że w niektórych przypadkach, tj. w pytaniach jednoodpowiedziowych, wyniki mogą nie sumować się do 100%.


W ostatnich trzech latach Instytut Jagielloński razem z Ośrodkiem Kantar Public dwukrotnie przeprowadził badania preferencji politycznych kredytobiorców hipotecznych.  Wszystkie raporty z badań są dostępne publicznie: raport "Preferencje polityczne polskich kredytobiorców hipotecznych" z 2016 roku oraz raport "Poglądy polityczne polskich kredytobiorców" z 2017 roku. 


Kontakt dla mediów:

KAMIL MOSKWIK

(+48) 691 064 066

Projekt i wykonanie: Sebastian Safian
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności   
OK