NOWY KWARTALNIK O ENERGII, GOSPODARCE I NOWYCH TECHNOLOGIACH polish energy brief

Instytut Jagielloński na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Wydarzenia 27 sierpnia 2019, 08:44
Instytut Jagielloński na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Podczas tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego w Krynicy przedstawiciele Instytutu Jagiellońskiego będą dyskutować na kluczowe tematy związane z rozwojem gospodarczym kraju.


Niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów toczącej się dyskusji w Polsce jest rola IV Rewolucji Przemysłowej i sieci 5G. Pomiędzy dwoma zagadnieniami stawiany jest znak równoważności. Musi się zatem pojawić pytanie: Czy sieć 5G jest naprawdę elementem koniecznym / decydującym o przejściu do fazy określanej jako gospodarka 4.0?

Wszystkie rewolucje przemysłowe z jakimi mieliśmy do czynienia: I - "wiek pary", II - "wiek elektryczności" czy ostatnia III  "wiek komputerów" były to wszak procesy rozciągnięte w czasie: powszechne zastosowanie energii elektrycznej w przemyśle to początek XX w - prawie 50 lat od zbudowania pierwszej elektrowni przez Edisona i 40 lat od uruchomienia trójfazowej linii wysokiego napięcia przez Teslę.

Poza tym nigdy jeden (nawet ważny) wynalazek nie decydował o sukcesie kolejnych rewolucji: No to co określa się mianem III rewolucji ("wiek komputerów") składał się cały zbiór wynalazków jakie powstały w czasie II WŚ (nowe materiały jak tworzywa sztuczne, elektronika) a zwłaszcza w ramach Programu Apollo (układy scalone, mikrokomputery). Złośliwi mówią, że decydująca rolę odegrały te wynalazki z które "nie zdążyły polecieć na Księżyc" (z różnych zresztą powodów) jak mikroprocesor czy światłowody.

Zastanówmy się, z czego wynika owo szczególne znaczenie sieci mobilnej 5 generacji, co to tak naprawdę niesie dla nas i czy jesteśmy naprawdę gotowi na rewolucję jaka wywoła.

Zwłaszcza, że z poprzednimi rewolucjami tez związane były "czarne legendy": maszyny parowe miały powodować, że kury przestaną się nieść, linie wysokiego napięcia miały zabijać na odległość a komputery miały przejąć kontrolę nad światem.

Kolejnym punktem toczących się rozmów będzie podatek cyfrowy - pomimo jego istotnych korzyści, nie jest wprowadzany przez państwa UE? Dlaczego Komisji Europejskiej nie udało się wprowadzić ogólnych reguł opodatkowania gigantów cyfrowych? Podatek cyfrowy – jako „kość niezgody” państw UE? Czy wprowadzenie podatku cyfrowego powstrzymuje transatlantycka szarża dyplomatyczna? Czy podatek cyfrowy jest alternatywą dla walki z międzynarodowym unikaniem opodatkowania? Czy technologie blockchain mogą posłużyć uszczelnieniu luki CIT?

Warto także podkreślić, że nasi eksperci będą dyskutować także o roli kultury w kształtowaniu polskiej tożsamości. Dzisiaj praca twórców to również realny wkład do budżetu państwa. W czasie rewolucji cyfrowej potrzebna jest skuteczna ochrona praw autorskich w sieci. Bez niej twórcy i startupy branży kreatywnej nie mają szans w starciu z międzynarodowymi gigantami internetowymi, które zbudowały swój model biznesowy na wykorzystywaniu twórczości. Niezbędna jest implementacja dyrektywy dotyczącej praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, zapewniająca zarówno pełną wolność użytkowników sieci, jak i ochronę polskiej kultury.

Nie może także zabraknąć tematów energetycznych. Odpowiemy także na pytanie jak miks energetyczny Polski wpłynie na kształtowanie cen energii w Polsce oraz jak finansować transformację energetyczną?

Serdecznie zapraszamy do śledzenia paneli z udziałem ekspertów Instytutu Jagiellońskiego!

Projekt i wykonanie: Sebastian Safian
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności   
OK