W najnowszej publikacji Instytutu Nowej Europy "Rozmowy o przyszłości Starego Kontynentu" mogą Państwo przeczytać wywiad z Prezesem Instytutu Jagiellońskiego, Marcinem Roszkowskim. Co robić, aby zadbać o bezpieczeństwo państwa? Jak rosnące zapotrzebowanie na energię pogodzić z troską o środowisko? Czy istnieje idealny model energetyczny?
Instytut Nowej Europy: Nowa Europa będzie Europą bez węgla?
Marcin Roszkowski: Polityka klimatyczna i wszystkie inne polityki Unii Europejskiej, realizowane i planowane w ciągu ostatnich 15-20 lat, dążą do zeroemisyjności. Dekarbonizacja jest jednym z filarów tego działania, więc węgiel jest i będzie penalizowany. Przykładem może być “pakiet zimowy”, który eliminuje możliwość dotowania nowych źródeł węglowych. Ale obecnie funkcjonujący system będzie działał jeszcze ładnych parę lat.
INE: Zeroemisyjność zapisana w unijnych dokumentach nie zawsze oznacza faktyczną redukcję zanieczyszczeń. Czasem to tylko działania pozorne.
MR: Świetnym przykładem jest sektor hutniczy. Produkcja stali na terenie UE jest mocno karana, a jej zużycie w Unii wcale nie maleje. Czyli de facto huty wypychane są poza granice Wspólnoty, co na papierze pozwala ale zadośćuczynić regulacjom ograniczającym emisje, ale z punktu widzenia całej planety nie likwiduje problemu emisyjności.
Cały wywiad mogą Państwo przeczytać w publikacji INE - Wizja Nowej Europy