NOWY KWARTALNIK O ENERGII, GOSPODARCE I NOWYCH TECHNOLOGIACH polish energy brief

Aksamitny rozwód

Wydarzenia i aktualności 23 stycznia 2007, 22:18

Paweł Ukielski Aksamitny rozwód. Rola elit politycznych w procesie podziału Czechosłowacji Instytut Jagielloński Warszawa 2007

współpraca: Instytut Studiów Politycznych PAN

 

Autor precyzyjnie odkrywa przed czytelnikiem meandry bardzo krótkiego, skomplikowanego politycznie i społecznie procesu, który w swych skutkach prowadził od państwa unitarnego, poprzez słabą i nietrwałą federację, do pojawienia się na mapie Europy dwóch nowych bytów państwowych. Umiejętnie i plastycznie przedstawiony został bieg wydarzeń (fragmentami pracę czyta się (?) jak polityczny dreszczowiec), przez jednych uznawany za niekorzystny ? rozpad federacji, przez innych za pozytywny ? wybijanie się republik na niepodległość.

Prof. dr hab. Jan Kofman

Książka Pawła Ukielskiego jest pierwszą w języku polskim monografią dotyczącą ?aksamitnego rozpadu? Czechosłowacji. To nie tylko solidne opracowanie naukowe, ale także pasjonująca lektura. Czytelnik może się z niej dowiedzieć, jak to się stało, że jeden z sąsiadów Polski rozpadł się na dwie części, właściwie bez większych perturbacji wewnętrznych i zewnętrznych. Wiele to mówi o świadomości i kulturze politycznej Czechów i Słowaków, które Polakom są ciągle zbyt mało znane.

Prof. dr hab. Wojciech Roszkowski

Rozprawa jest wybitnie interesująca, solidnie opracowana, stanowi cenny przyczynek do zrozumienia przeobrażeń Czech i Słowacji po aksamitnej rewolucji. (?) Całościowe ujęcie przemian, a w tym zwłaszcza ukazanie kształtowania się nowych elit politycznych ma ważne znaczenie dla każdego czytelnika zainteresowanego naszymi południowymi sąsiadami.

Prof. dr hab. Jerzy Tomaszewski

Projekt i wykonanie: Sebastian Safian
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności   
OK