NOWY KWARTALNIK O ENERGII, GOSPODARCE I NOWYCH TECHNOLOGIACH polish energy brief

Droga przez mgłę

Wydarzenia 31 stycznia 2006, 18:20

Wojciech Roszkowski Droga przez mgłę Instytut Jagielloński Warszawa 2006

 

Opisując współczesny krajobraz, Wojciech Roszkowski stwierdza, że jest on ?poznawczo zamglony?. Szukanie własnego miejsca i próby zrozumienia wydarzeń to w III RP nasz chleb powszedni. Jak się odnaleźć w rzeczywistości, skoro im więcej człowiek ogląda, słucha, czyta, tym mniej rozumie? Skoro mają już Państwo w ręku tę książkę ? odpowiedź nasuwa się sama: czytać Roszkowskiego. W epoce sukcesów odnoszonych przez ?producentów mgły? lektura tych tekstów ? podobnie jak światła przeciwmgielne ? pomaga uniknąć osobistej katastrofy. Choć w obliczu wszechobecnej poprawności politycznej eseje mogą szokować, trudno odmówić im przenikliwości i dowcipu, acz nie złośliwości. Mimo że obserwacje poczynione są przez profesora, cechuje je prostota języka, umiar i zdrowy rozsądek. Przytaczane przykłady nie zawsze napawają optymizmem, jednak sam autor ma w sobie wystarczająco dużo pogody ducha, aby zarażać nią czytelników.

Ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz

Głównym problemem współczesności jest nie tyle dostęp do informacji, co informacyjny chaos. Można mówić o potoku danych, w którym tonie każdy, kto nie posiada umiejętności oceny i selekcji. Książka Wojciecha Roszkowskiego to znakomity przewodnik dla tych, którzy nie chcą biernie poddawać się modnym prądom konceptualnym czy politycznie poprawnym opiniom, lecz pragną poszukiwać wokół siebie jasności i sensu. To obraz naszej cywilizacji widziany oczyma nie tylko znakomitego historyka wyczulonego na szczegół i zdolnego do uderzającej trafnością syntezy, ale również moralisty zatroskanego o los człowieka. Autor nie cofa się przed ironią, by obnażyć panoszące się ?mądrości? rozlicznych ?autorytetów? i rozproszyć tworzoną przez nich intelektualną ?mgłę?. Szereg krótkich i treściwych ?reportaży? to swoiste zaproszenie w podróż po geograficznych i kulturowych zakamarkach dzisiejszego świata. Każda z wypraw zaś stanowi okazję, by zapytać o sprawy najważniejsze ? o prawdę, ludzką naturę, wolność, godność, szczęście ? a co za tym idzie, by w nasze zamglone postrzeganie rzeczywistości wprowadzić nieco porządku i światła.

Dr Zbigniew Stawrowski

Projekt i wykonanie: Sebastian Safian
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności   
OK