Roszkowski: Jesteśmy w stanie uniezależnić się od długoterminowych kontraktów gazowych z Rosji

Marcin Roszkowski był gościem programu „Gospodarka na Dzień Dobry” w Telewizji Republika. Prezes Instytutu Jagiellońskiego pytany był m.in. o szanse powstania połączenia gazowego Polski z Norwegią, tzw. Korytarza Norweskiego. Dlaczego ta inwestycja ma sens?

– Polska poprzez swoje spółki Skarbu Państwa posiada na razie niewielkie złoża gazu w Norwegii, ale ta nadwyżka gazu w Norwegii jest na tyle duża że możemy połączyć nasze systemy gazownicze.  (…) Przepustowość gazociągu to będzie przynajmniej 5 mld m3, czyli razem z rewersami jesteśmy w stanie uniezależnić się od długoterminowych kontraktów z Rosji – powiedział Marcin Roszkowski.

Jednocześnie dodał, że brak kontraktu z Gazpromem nie oznacza wcale uniknięcia dostaw rosyjskiego gazu.

– Jeżeli będziemy kupować gaz na granicy niemieckiej, albo na innych naszych granicach, z dużym prawdopodobieństwem, albo w zasadzie z pewnością, będziemy kupować gaz rosyjski.

W związku z tym znaczenia nabierają takie inwestycje jak terminal LNG w Świnoujściu oraz Korytarz Norweski.

– Stąd też próba otwarcia na morze i ściągnięcia, albo rurociągami, albo właśnie poprzez gazoport tego surowca, ze świata innego niż ten, który używa surowców energetycznych do wywierania presji politycznej.

Stąd też próba otwarcia na morze i ściągnięcia, albo rurociągami, albo właśnie poprzez gazoport tego surowca, ze świata innego niż ten, który używa surowców energetycznych do wywierania presji politycznej.

Więcej: Telewizja Republika – Marcin Roszkowski – Gospodarka na Dzień Dobry