Raport Instytutu Jagiellońskiego
Cyberprzestępczość stanowi znaczącą część współczesnej przestępczości. Dynamiczny wzrost liczby użytkowników Internetu, rozwój technologii informacyjnych oraz polityczne i gospodarcze procesy globalizacji doprowadziły do przeniesienia się części codziennego życia, interakcji społecznych, gospodarczych i politycznych do przestrzeni internetowej. Wraz z tymi przemianami doszło również do przeniesienia się przestępczości zorganizowanej do tych samych części cyberprzestrzeni.
Koszty generowane przez cyberprzestępczość dla światowej gospodarki w 2021 zostały oszacowane na 6 bilionów dolarów amerykańskich, czyli 190 tysięcy dolarów amerykańskich na sekundę – wynika z obliczeń Cybersecurity Ventures. Gdyby potraktować cyberprzestępczość jako osobny kraj, a generowane koszty jako PKB opisywane zjawisko byłoby trzecią co do wielkości gospodarką świata po Stanach Zjednoczonych i Chinach.
Z czasem cyberprzestępstwa stały się częstsze, bardziej profesjonalne, a dodatkowo pojawiły się nowe rodzaje czynów zabronionych. Doszło również do zmiany na poziomie strategicznym – coraz rzadziej atakującymi są pojedyncze osoby, a w ich miejsce wchodzą wyspecjalizowane grupy, nierzadko otrzymujące wsparcie od niektórych państw. Rolą niniejszego raportu jest zwrócenie uwagi na skalę zjawiska, przywołanie rodzajów cyberprzestępczości, przywołanie kluczowych historycznych przykładów cyberprzestępstw oraz przybliżenie dostępnych narzędzi i strategii zabezpieczeń.