Nowości

Stanowisko Instytutu Jagiellońskiego. Rząd zapowiada ulgę termomodernizacyjną

11 czerwca 2018, 17:58 /
Stanowisko Instytutu Jagiellońskiego. Rząd zapowiada ulgę termomodernizacyjną

Serdecznie informujemy, że ulga termomodernizacyjna zaproponowana przez Instytut Jagielloński i Warsaw Enterprise Institute w kwietniu tego roku zyskała aprobatę rządu i ma od 2019 roku stać się ważnym czynnikiem wpływającym na walkę ze smogiem.

W wydanym we współpracy z Warsaw Enterprise Institute raporcie „Jak aktywizować przedsiębiorców w wojnie ze smogiem?” postulowaliśmy, oprócz sytemu dotacyjnego dla najbiedniejszych mieszkańców, dotkniętych zjawiskiem ubóstwa energetycznego, także o wprowadzenie powszechnej ulgi na termomodernizacje budynków. Zgodnie z naszą propozycją można byłoby odliczyć 25% kosztów remontu termomodernizacyjnego (do kwoty 53 tysięcy złotych) od podatku PIT. W propozycji rządowej zmniejszono procent odliczenia do 20% przy pozostawieniu tej samej kwoty limitu.

Jesteśmy przekonani, że ulga pomoże w realizacji celu dążącego do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju. Smog niesie ze sobą wiele negatywnych skutków społeczno-ekonomicznych takich jak pogorszenie zdrowia Polaków, mniejsza wydajność pracy czy zmniejszone wpływy z turystyki. Dodatkowo, w związku z niską jakością powietrza, grożą nam również kary wymierzone przez Unię Europejską. Dlatego kluczowe jest podjęcie szybkich i kompleksowych działań, zmierzających do poprawy istniejącego stanu rzeczy. 33 z spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się na terytorium Polski. Ulga, poza efektem głównym, nieść powinna ze sobą również wiele pozytywnych skutków ubocznych. Należą do nich m.in. wzrost inwestycji budowlanych oraz zmniejszenie szarej strefy w tym sektorze gospodarki. Mieszkańcy po remoncie swoich domów będą także płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie, przez co będą mogli przeznaczyć zaoszczędzone środki na inne wydatki. Instytut Jagielloński będzie przyglądał się pracą nad wdrożeniem ulgi. Liczymy, że także inne postulaty zaproponowane w raporcie m.in. stworzenie systemu preferencyjnych kredytów doczeka się swojej rywalizacji. Niezmiennie ważne, z punktu widzenia efektywności ulgi, jest również dalsze utrzymanie preferencyjnej stawki VAT na usługi budowlane.