Raport IJ

Termomodernizacja budynków wielorodzinnych [RAPORT]

18 września 2018, 09:48 /
Termomodernizacja budynków wielorodzinnych [RAPORT]

Przez wiele lat polskie władze zarówno na szczeblu rządowym jak i samorządowym nie podejmowały stanowczych działań na rzecz walki ze smogiem. W efekcie Polacy oddychają powietrzem o coraz gorszej jakości. To przekłada się nie tylko na krajobraz polskich miejscowości ale również na stan zdrowia ich mieszkańców. Jednak za smog w miastach odpowiadają przede wszystkim sami mieszkańcy, którzy w starych piecach spalają paliwa o niskiej jakości. Wymiana indywidualnych źródeł ciepła oraz zakup odpowiedniego paliwa są kosztowną inwestycją, która dla części polskich gospodarstw domowych dotkniętych zjawiskiem ubóstwa energetycznego może być trudna do zrealizowania. Stąd też istnieje potrzeba wypracowania odpowiednich narzędzi finansowych, które pozwolą na skuteczną walkę ze smogiem.

Potrzeba również całościowej i ambitnej polityki odpowiadającej wyzwaniom zarówno w wymiarze społecznym jak i gospodarczym. Powinna obejmować także wymianę indywidualnych źródeł ciepła oraz zaprzestanie spalania paliw o niskiej jakości, ale również promować rozwój sieci ciepłowniczych oraz alternatywnych sposobów ogrzewania.

Dopiero opracowanie i skuteczne wdrożenie kompleksowego pakietu działań może przynieść pożądany efekt w postaci czystego powietrza. Smog przestał być teoretycznym problemem tylko rzeczywistością, z którą przy wsparciu społeczeństwa musi się zmierzyć administracja.

Dzisiaj już wiemy, że problem nie rozwiąże się sam.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nowym opracowaniem Instytutu Jagiellońskiego dotyczącego termomodernizacji budynków wielorodzinnych - Przeczytaj opracowanie

Redaktor BiznesAlert.pl. Politolog, analityk, social media manager. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku politologia oraz WSSE w Gdańsku na kierunku zarządzanie. Zainteresowania: transformacja energetyczna w Europie Środokowo-Wschodniej, odnawialne źródła energii, morska energetyka wiatrowa, energetyka jądrowa, polityka energetyczna Rosji.

Analityk. Redaktor BiznesAlert.pl. Absolwent Akademii Leona Koźmińskiego na kierunku administracja i Akademii Obrony Narodowej na kierunku europeistyka. Ukończył studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Funkcjonowanie Rynku Energii. Zainteresowania: polityka energetyczna UE, Rosji oraz Europy Środkowo-Wschodniej; polityka zagraniczna Federacji Rosyjskiej.