Wydarzenia

Prof. Wojciech Roszkowski laureatem Nagrody im. Księdza Idziego Radziszewskiego

25 października 2018, 14:50 /
Prof. Wojciech Roszkowski laureatem Nagrody im. Księdza Idziego Radziszewskiego

Prof. dr hab. Wojciech Roszkowski – fundator IJ oraz wybitny historyk, specjalizujący się głównie w najnowszej historii Polski, został laureatem nagrody przyznawanej corocznie przez Zarząd TN KUL „za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego”.


W wykładzie nt. „Dechrystianizacja współczesnej Europy”, wygłoszonym tuż po wręczeniu dyplomu i statuetki, profesor zapewniał, że chrześcijaństwo to nie tylko tradycja, ale przede wszystkim fundament tożsamości europejskiej i polskiej. Jak twierdzi wybitny polski uczony, erozja chrześcijaństwa w Europie Zachodniej posunęła się tak daleko, że trudno czasem sobie wyobrazić, iż może się ona cofnąć. W Polsce można jeszcze ten proces zatrzymać. Wymaga to jednak głębokiego namysłu nad tym, jakiego rodzaju programy preferujemy, jakie treści są przekazywane młodemu pokoleniu w mediach i szkołach. Profesor Roszkowski podkreślał oprócz tego ważną rolę, jaką odgrywa w tej sytuacji polski Kościół. Gratulujemy nagrody.

Źródło: swiato-podglad.pl, Zdjęcie: Michał Klag/Biały Kruk

Polski ekonomista, autor publikacji z zakresu historii Polski XX wieku, profesor nauk humanistycznych (1996), nauczyciel akademicki, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; poseł do Parlamentu Europejskiego VI kadencji (2004–2009).