Media

Sprawa KNF a kondycja polskiego rynku bankowego. Dr Artur Bartoszewicz gościem PR24

22 listopada 2018, 19:01 /
Sprawa KNF a kondycja polskiego rynku bankowego. Dr Artur Bartoszewicz gościem PR24

– Banki te są naprawdę niewielkimi spółkami. Dlatego nie sądzę, by ich sytuacja zachwiała perspektywami sektorowymi. Mamy do czynienia z aferą w wymiarze medialnym, o której dyskutujemy i emocjonujemy się nią – powiedział dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej oraz ekspert IJ. W Polskim Radiu 24 rozmowa o kondycji polskiego rynku bankowego w związku z zamieszaniem wokół Komisji Nadzoru Finansowego i spółek z grupy kapitałowej Leszka Czarneckiego. 


W ostatnich dniach przestrzeń medialna zdominowana jest przez temat związany z nagraniem rozmowy Marka Chrzanowskiego, byłego już szefa KNF, z Leszkiem Czarneckim oraz pogarszającej się kondycji banków, które wchodzą w skład grupy kapitałowej milionera. Eksperci zastanawiają się, jak te wydarzenia mogą wpłynąć na sytuację sektora finansowego w naszym kraju.

– Dla mnie przerażającą sytuacją byłoby to, gdyby np. PKO BP, PKO S.A., Santander lub Millenium Bank miały problemy, czyli najwięksi gracze w naszej przestrzeni finansowej. Podmioty, których właścicielem jest pan Czarnecki to „maluchy”, choć bardzo agresywne. Przyjmowały ostrą strategię, niszczącą rynek i bardzo chętnie używały toksycznych narzędzi – podkreślił Artur Bartoszewicz.

Ekonomista SGH zwrócił uwagę, że problemem dotyczącym funkcjonowania sfery ekonomicznej w naszym kraju jest to, ze odpowiednie instytucje nie potrafiły we właściwy sposób ukarać „rozbójników na rynku finansowo-bankowym”.

– To rola KNF, NBP, UOKiK oraz Ministerstwa Finansów. Polacy są okradani w wyniku różnych afer, a nic się z tym nie dzieje. Każda próba uderzenia w sektor bankowy objawia się totalną paniką. Państwo ma zapwenić gwarancję ochrony nie dla tego, który chce zrobić jakiś przekręt, tylko tego, który działa uczciwie. Sektor bankowy nie jest bezpieczny sam sobą, ale bezpieczeństwem klientów, którzy są przez niego obsługiwani – zaznaczył Bartoszewicz.

- Moim zdaniem to jeden z największych przekrętów bankowych, przykrywający nawet aferę Amber Gold. Jako zwykły redaktor, od paru lat słyszę, żeby omijać szerokim łukiem banki, których dotyczy ta afera. Jako obywatel, jestem oburzony też tym, że jeśli bank bankrutuje, to podatnicy go ratują dofinansowaniem z NBP. To moim zdaniem narusza konstytucję. Kiedy zwykła firma upada, nikt nie daje bankrutowi pieniędzy - powiedział Marek Król.

Źródło: Sprawa KNF a kondycja polskiego rynku bankowego

Analityk. Absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego (Studia magisterskie Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze) oraz Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej (Studia Podyplomowe Public Relations). Ekspert w obszarach: Planowanie i programowanie wieloletnie w standardach Unii Europejskiej oraz metodyka krajowa; Multilevel governance – wielopoziomowe rządzenie, w tym polityki i strategie oraz integracja ładu administracyjno-regulacyjnego; Rozwój regionalny i rozwój miast. Wykładowca m.in. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Akademii Leona Koźmińskiego, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytecie Warszawskim.