Wydarzenia

Film „Niepodległość” jest już dostępny na DVD

11 grudnia 2018, 15:36 /
Film „Niepodległość” jest już dostępny na DVD

„Niepodległość” to pełnometrażowy film dokumentalny utworzony z archiwalnych materiałów z lat 1914 – 1923. Wyjątkowa produkcja została zrealizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, telewizję POLSAT oraz MWM Media. Płyta DVD z filmem „Niepodległość” trafiła właśnie do sprzedaży. Produkcję konsultował Prof. Wojciech Roszkowski. 


Film pokazuje fenomen odzyskania niepodległości w 1918 roku: walkę o polskie granice w czasie I Wojny Światowej, w powstaniach i plebiscytach, walkę dyplomatyczną w Wersalu. Na ekranie możemy zobaczyć ojców polskiej niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego, którzy w ważnej historycznie chwili odłożyli na bok swoje ambicje i porozumieli ponad podziałami dla dobra ojczyzny. Niezwykłym przeżyciem jest również spojrzenie z bliska na codzienne życie Polaków, tysiąca patriotów, którzy od nowa budują swoje miejsce na ziemi w odzyskanej ojczyźnie. Po raz pierwszy możemy zobaczyć ujęcia polskich ulic z tego okresu w kolorze, podejrzeć ówczesną codzienność, spacerować ulicami Warszawy.

Dzięki żmudnej i wieloletniej pracy archiwistów i filmowców zebrane z całego świata bezcenne archiwalia z lat 1914-1923 zostały zrekonstruowane cyfrowo, pokolorowane i udźwiękowione. Ten zabieg pozwolił nowocześnie zobrazować niezwykłą opowieść o tym wyjątkowym czasie. Współprodukowany przez resort kultury obraz powstał w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego wg jego scenariusza oraz Mirosława Borka. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski. Produkcję konsultowali prof. Grzegorz Nowik i prof. Wojciech Roszkowski.

Producent: MWM Media sp. z o.o.

Reżyseria: Krzysztof Talczewski

Scenariusz: Mirosław Bork, Krzysztof Talczewski

Komentarz: Mirosław Bork, Grzegorz Nowik

Producent kreatywny: Mirosław Bork

Muzyka: Krzesimir Dębski

Montaż:Aśka Talczewski, Mariusz Tytoń

Konsultacja naukowa: prof. Grzegorz Nowik, prof. Wojciech Roszkowski

Kierownik Produkcji: Magdalena Jóźwiak, Aleksander Trąbczyński

Koproducenci: Filmoteka Narodowa - Narodowy Instytut Audiowizualny, TV Polsat Sp. z o.o.

Dystrybutor DVD: Best FILM

 

Źródło: mkidn.gov.pl

Polski ekonomista, autor publikacji z zakresu historii Polski XX wieku, profesor nauk humanistycznych (1996), nauczyciel akademicki, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; poseł do Parlamentu Europejskiego VI kadencji (2004–2009).