Media

Roszkowski: Większość Polaków jest przeciwna pomocy dla frankowiczów i uważa ją za niesprawiedliwą

18 lutego 2019, 12:00 /
Roszkowski: Większość Polaków jest przeciwna pomocy dla frankowiczów i uważa ją za niesprawiedliwą

Polacy są przeciwni ustawowemu udzielaniu pomocy kredytobiorcom frankowym - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Ośrodek Kantar Public na zlecenie Instytutu Jagiellońskiego. Wynika z niego, że Polacy uważają taką pomoc za niesprawiedliwą nie tylko wobec osób, które mają kredyt w złotówkach, ale także ogółu Polaków. Okazuje się, że wprowadzenie pomocy państwa może rykoszetem uderzyć w PiS.


Z badań przeprowadzonych na przełomie stycznia i lutego 2019 roku wynika, że ponad dwie trzecie Polaków to przeciwnicy udzielania pomocy kredytobiorcom frankowym (68 proc.). Nieco ponad połowa Polaków (51 proc.) jest zdania, że żaden kredytobiorca nie powinien otrzymywać pomocy od państwa w celu spłaty kredytu.

Od trzech lat przeprowadzamy badania preferencji wyborczych kredytobiorców hipotecznych i odbioru społecznego proponowanych rozwiązań ustawowych. Tegoroczne, trzecie z kolei badania pokazują jasno, że większość Polaków jest przeciwna pomocy dla frankowiczów i uważa ją za niesprawiedliwą. W roku wyborczym warto także zwrócić uwagę na możliwe konsekwencje polityczne przyjmowanej właśnie prezydenckiej ustawy o wsparciu dla "frankowiczów” – wyjaśnia Marcin Roszkowski, prezes Instytut Jagiellońskiego, w komentarzu dla Business Insider Polska. 

Więcej w artykule: Polacy nie chcą pomocy dla frankowiczów. Wynik badania miażdżący również dla polityków


  RAPORT 3: Wprowadzenie ustawy dotyczącej pomocy frankowiczom według Polaków i kredytobiorców


 

Prezes Instytutu Jagiellońskiego. Przedsiębiorca. Poprzednio także pracownik naukowy ISP PAN, wykładowca Collegium Civitas, dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji NBP, szef działu PR i rzecznik prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego, rzecznik prezydenta Warszawy oraz wicedyrektor Biura Spraw Międzynarodowych w Kancelarii Prezydenta RP. Główne kierunki badań: energetyka odnawialna, studia strategiczne i stosunki międzynarodowe.