Media

Rządy Pieniądza: Krytyczne spojrzenie ekspertów na dobrowolną składkę ZUS

4 marca 2019, 10:55 /
Rządy Pieniądza: Krytyczne spojrzenie ekspertów na dobrowolną składkę ZUS

Przedsiębiorcy mieliby być zwolnieni z obowiązku płacenia składek ZUS - taką propozycję przedstawił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Szczegóły pomysłu mamy poznać do maja. O tym, czy takie rozwiązanie ma sens, rozmawiali goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.


Dr Przemysław Kwiecień z XTrade Brokers powiedział, że ten pomysł to "kompletny absurd" i "postawienie sprawy na głowie". Dodał, że tego typu rozwiązanie mogłyby zafunkcjonować jedynie w świecie ekonomistów, gdzie ludzie są świadomi i zawsze podejmują racjonalne decyzje. Natomiast jeśli chodzi o cały kraj to tego typu rozwiązanie się nie sprawdzi, zwłaszcza że - jak mówił - większość osób u nas identyfikuje - Ten pomysł jest absurdem. Przecież właśnie po to ponad sto lat temu wprowadzone zostały pierwsze systemy emerytalne, by uniknąć sytuacji, kiedy dziś statystyczny uczestnik życia gospodarczego nie płaci, bo jest mu tak wygodniej, a za 30-40 lat domaga się od państwa świadczenia, bo zorientował się, że nie ma odpowiednich środków, a już nie jest w stanie zarabiać - powiedział dr Przemysław Kwiecień.

Dr Artur Bartoszewicz z SGH mówił, że być może trzeba się zastanowić, czy trzeba zwalniać przedsiębiorców akurat ze składek ZUS. Dodał, że potrzebne jest szersze "otwarcie" rynku oszczędzania na emeryturę, bo dziś - odkładająć pieniądze - niekoniecznie możemy mieć zaufanie do ZUS, że te pieniądze do nas wrócą po zakończeniu naszej aktywności zawodowej.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Źródło: PolskieRadio24pl

Analityk. Absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego (Studia magisterskie Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze) oraz Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej (Studia Podyplomowe Public Relations). Ekspert w obszarach: Planowanie i programowanie wieloletnie w standardach Unii Europejskiej oraz metodyka krajowa; Multilevel governance – wielopoziomowe rządzenie, w tym polityki i strategie oraz integracja ładu administracyjno-regulacyjnego; Rozwój regionalny i rozwój miast. Wykładowca m.in. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Akademii Leona Koźmińskiego, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytecie Warszawskim.