Media

Prof. Roszkowski: Nastąpiło kompletnie fałszywe rozumienie pojęcia wolności, zafałszowanie pojęcia demokracji

6 marca 2019, 16:23 /
Prof. Roszkowski: Nastąpiło kompletnie fałszywe rozumienie pojęcia wolności, zafałszowanie pojęcia demokracji

Chciałbym, żeby ta książka to było ostrzeżenie. Jeżeli rozkład rodziny i społeczeństwa będzie tak postępował, to ta cywilizacja upadnie – powiedział prof. Wojciech Roszkowski, który opowiedział o swojej książce „Roztrzaskane Lustro – upadek cywilizacji zachodniej”. Historyk był gościem I. Januszewskiej w Telewizji Republika.


Upadek zachodniej kultury, do której przecież i my, Polacy, należymy, wieszczono co prawda już sto lat temu, ale wówczas była to bardziej przepowiednia niż udokumentowana teza. Dziś nasze wielowiekowe dziedzictwo zostało przez elity europejskie oraz amerykańskie w całości odrzucone, co uznaje się za wyraz… postępu. Autor „Roztrzaskanego Lustra” analizuje setki przejawów dekadencji; czyni to w sposób barwny i wielostronny. Jego opisy i refleksje są logiczne oraz przekonujące. Język książki jest jej niepodważalną zaletą: lapidarny, skrzący dowcipem, mimo poruszania skomplikowanych spraw – prosty, precyzyjny i zrozumiały. – czytamy na stronie Białego Kruka. 

Co powiedział sam autor, który był gościem Telewizji Republika?

 – Cywilizacja zachodnia oparta jest na filozofii greckiej, prawie rzymskim i chrześcijaństwie. Co z tego zostało? (...) Nastąpiło kompletnie fałszywe rozumienie pojęcia wolności, zafałszowanie pojęcia demokracji – mówił historyk. – Dekalog został odsunięty w kąt. W życiu społecznym wolność jest utożsamiana z samowolą. Nie wiadomo kto ma to regulować. (...) Bardzo wielu wielbicieli liberalnej demokracji mówi, że nie chce mieć żadnych narzuconych reguł. W tym jest problem.

– Protesty i demonstracje były zawsze i będą zawsze. W cywilizacji zachodniej pewne normy zachowań były samoistne. To było chrześcijaństwo i dekalog. (...) Konstytucja to próba (zawodnego zresztą) stworzenia prawa nadrzędnego. To Jean-Jacques Rousseau zlikwidował prawo naturalne podczas Rewolucji Francuskiej – zaznaczył prof. Roszkowski.

– Chciałbym, żeby ta książka to było ostrzeżenie. Jeżeli rozkład rodziny i społeczeństwa będzie tak postępował, to ta cywilizacja upadnie. (...) Dla elit opiniotwórczych zachodu wszystko doskonale funkcjonuje. Teraz rządzą biznes, media i służby.

Źródło: TelewizjaRepublika.pl

Polski ekonomista, autor publikacji z zakresu historii Polski XX wieku, profesor nauk humanistycznych (1996), nauczyciel akademicki, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; poseł do Parlamentu Europejskiego VI kadencji (2004–2009).