Prezentujemy kolejny raport Instytutu Jagiellońskiego. Celem opracowania jest zobrazowanie stanu polskiego i zagranicznego sektora opakowań kartonowych do płynnej żywności oraz jego wpływu na branże pokrewne, a także przeanalizowanie możliwych zagrożeń w związku z planowaną reformą prawa odpadowego.
zobacz także
Pierwsza część raportu przedstawia aktualny stan rynku opakowań, ale także rolnictwa i sadownictwa, które, z uwagi na intensywną produkcję soków owocowych i warzywnych oraz wyrobów mlecznych, traktować należy jako sektory powiązane. Druga część raportu zawiera przykładowy łańcuch wartości opakowań kartonowych i produktów w nie zapakowanych, od poziomu pozyskania surowca, przez produkcję opakowań i dostarczenie ich producentom żywności płynnej, po recykling zużytych opakowań. Aspekt ilościowy poszczególnych elementów zwizualizowany został na mapie Polski. Część trzecia raportu poświęcona jest możliwym zagrożeniom, które mogą uderzyć w sektor w wyniku zmian prawnych związanych z wdrożeniem dyrektyw unijnych w ramach tzw. Pakietu Odpadowego w tym o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta oraz Dyrektywy Plastikowej. Opracowanie zamykają postulaty firm oraz rekomendacje dla branży i prawodawcy.
Wprowadzenie przepisów związanych z wdrożeniem nowego systemu zarządzania odpadami opakowaniowymi wynikającego z unijnego pakietu dyrektyw GOZ i Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta oraz dyrektywy z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko może mieć znaczne konsekwencje dla branży opakowań kartonowych do płynnej żywności oraz branż powiązanych. Raport analizuje obszary, na które zmiany wprowadzane przez pakiet dyrektyw mogą mieć największy wpływ, w szczególności spółdzielczy przemysł mleczarski oraz produkcję soków. Jednocześnie wskazuje na szanse dalszego rozwoju branży, która w obliczu określonych polityk i wymogów stawianych konkurentom staje się coraz bardziej innowacyjna.
RAPORT: Wpływ sektora opakowań kartonowych do płynnej żywności na polską gospodarkę