Opinie i komentarze

Roszkowski: Polskie cementownie wprowadzają i wykorzystują innowacje technologiczne

14 października 2020, 11:42 /
Roszkowski: Polskie cementownie wprowadzają i wykorzystują innowacje technologiczne

Rola cementowni w Polskiej gospodarce stale rośnie. Wielkie inwestycje, jakie prowadzone są w Polsce od początku XXI wieku wymagają znacznej produkcji cementu. Rozwój cementowni przez długie lata obarczony był stygmatem zaniszczenia środowiska. Pod wpływem prowadzonych inwestycji i wprowadzanych innowacji, zakłady produkujące cement stały się nie tylko ogromnymi płatnikami podatków, ale także niezmiernie ważnymi elementami lokalnych społeczności. Ich obecność to zatrudnienie, programy edukacyjne a także wsparcie ochrony środowiska – w tym prowadzenie badań nad gatunkami dotkniętymi produkcją, czy rekultywacja terenów post produkcyjnych.

Polska branża cementowa na przestrzeni ostatnich 30 lat dokonała inwestycji na łączną kwotę 10 miliardów złotych, przekształcając się w jedną z najnowocześniejszych gałęzi polskiego przemysłu. Polskie cementownie z powodzeniem wprowadzają i wykorzystują innowacje technologiczne, pozwalające im na redukcję emisji gazów cieplarnianych, czy wykorzystujące elementy gospodarki o obiegu zamkniętym. Technologie stosowane w produkcji cementu obejmują na przykład spalanie odpadów komunalnych, wykorzystywanie odpadów produkcyjnych z innych branż i inne. Co więcej cement coraz częściej traktowany jest jako materiał przyjazny środowisku. Jego innowacyjne zastosowania pozwalają oczyszczać miejskie powietrze z gazów cieplarnianych. Dzięki rozwojowi technologii cement pozyskiwany w procesie rozbiórki może być w całości odzyskany, a coraz lepsze technologie produkcji sprawiają, że konstrukcje cementowe stają się trwalsze.

Obserwowanie rozwoju rynku cementowego i wprowadzanych w nim innowacji jest bardzo interesujące. Bez wątpienia to właśnie branża cementowa będzie jednym z wyznaczników trendów rynkowych w nadchodzącej dekadzie.

Prezes Instytutu Jagiellońskiego. Przedsiębiorca. Poprzednio także pracownik naukowy ISP PAN, wykładowca Collegium Civitas, dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji NBP, szef działu PR i rzecznik prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego, rzecznik prezydenta Warszawy oraz wicedyrektor Biura Spraw Międzynarodowych w Kancelarii Prezydenta RP. Główne kierunki badań: energetyka odnawialna, studia strategiczne i stosunki międzynarodowe.