Publikacje

Gdzie jest Polska? [KSIĄŻKA IJ]

3 marca 2021, 12:39 /
Gdzie jest Polska? [KSIĄŻKA IJ]

Książka „Gdzie jest Polska? Polska i świat na geopolitycznej szachownicy u progu trzeciej dekady XXI wieku” powstawała pod koniec 2020 roku we współpracy z Polską Agencją Prasową. Ideą projektu było przygotowanie przekrojowej publikacji dotykającej najważniejszych zagadnień ze sfery polityki międzynarodowej, gospodarczej oraz społecznej w Polsce, Europie i na Świecie.

Motywem przewodnim, który przyświecał twórcom było zadanie pytanie na temat roli Polski w świcie, który dynamicznie się zmienia. Zwłaszcza w kontekście rywalizacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, sprzecznych interesów wewnątrz Unii Europejskiej, rosnącym wyzwaniom klimatycznym i środowiskowym a także pogłębiającym się nierównościom gospodarczym na świecie. Swój wpływ na rzeczywistość ma również pandemia COVID-19, która drastycznie oddziałuje na życie wielu ludzi. 

Wkład w powstanie książki mieli najwybitniejsi eksperci ze swoich dziedzin. Naukowcy, ekonomiści, prawnicy, byli dyplomaci oraz byli i obecni polscy politycy z każdej strony politycznej scenerii. Opowiedzieli o swojej percepcji otaczających nas wydarzeń, o ich wpływie na świat. Naświetlili również jak widzą pozycję i role, przed którą stoi Polska. 

W efekcie kilkumiesięcznych prac powstało ponad 40 artykułów. Część z nich mieli Państwo okazję przeczytać już na stronach PAP, część z nich pierwszy raz zobaczą państwo w niniejszej publikacji.

Zachęcamy do lektury i dzielenia się jej zawartością z innymi. 

Pobierz książkę - Gdzie jest Polska?