Rynek Opinii

(R)ewolucje Klimatyczne: Polska recepta na transformację energetyczną? Atom

13 kwietnia 2021, 12:06 /
(R)ewolucje Klimatyczne: Polska recepta na transformację energetyczną? Atom

W kolejnym wydaniu podcastu (R)ewolucje Klimatyczne pt.:,,Polska recepta na transformację energetyczną? Atom’’ redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik rozmawia z ministrem klimatu i środowiska Michałem Kurtyką o roli atomu w transformacji energetycznej kraju.

 

Minister Kurtyka podkreśla, że transformacja technologiczna w Europie przyspiesza, ale fundamenty się nie zmieniają. – Są nimi potrzeba zapewnienia stałych dostaw energii i takiego profilu jednostek wytwórczych, który będzie odpowiadał profilowi konsumpcji. Boom energetyki odnawialnej wymaga bilansowania. Możemy do tego użyć gazu i stąd bierze się tandem OZE i tego paliwa. On daje stabilność, ale w dalszym ciągu nie jest rozwiązaniem zeroemisyjnym – powiedział.

Wskazuje, że inną możliwością przejścia do gospodarki niskoemisyjnej jest atom. – Jestem przekonany, że budowa energetyki jądrowej w Polsce jako stabilnej podstawy to właściwe odczytanie trendów przyszłości, jak coraz większe znaczenie energetyki zeroemisyjnej w firmach. Coraz więcej przedsiębiorstw chce energii ze źródeł niskoemisyjnych, bo tego chcą klienci. Kolejny trend to potrzeba zapewnienia taniej energii przemysłowi – dodał.

Zachęcamy do zapoznania się z rozmową.