Rynek Opinii

Konferencja Rynek Opinii ,,Morska energetyka wiatrowa w Polsce”

1 czerwca 2021, 09:17 /
Konferencja Rynek Opinii ,,Morska energetyka wiatrowa w Polsce”

Zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji Rynek Opinii pt.: ,,Morska energetyka wiatrowa w Polsce”. Wydarzenie odbędzie się online, 9 czerwca 2021 roku o godz. 9:30. Partnerami spotkania są Polska Grupa Energetyczna (główny partner konferencji), Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) oraz Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP).

 

Morskie farmy wiatrowe to jeden z filarów Krajowego Planu Odbudowy, z którego blisko 500 mln euro na trafić dostosowanie portu w Gdyni do funkcji portu instalacyjnego na potrzeby offshore wind. Program ten rozbudowano dodatkowo o pożyczki w wysokości 3,2 mld euro na rozwój samego sektora. Pojawiają się jednak pytania o harmonogram. Port instalacyjny ma być gotowy do końca 2024 roku, a już wówczas pierwsze morskie farmy wiatrowe będą instalowane. Po drugie pojawią się wątpliwości o napięty grafik inwestycyjny i wydatkowy. Harmonogram budowy pierwszych projektów o mocy 5,9 GW jest podobny, pojawiają się więc pytania czy nie dojdzie do „zatorów” w sięganiu po środki finansowe. Te i inne wątpliwości, będziemy chcieli rozwijać na naszym pierwszym panelu.

Drugi panel będzie poświęcony ustawie o morskich farmach wiatrowych. Ta ustawa nadała moc sprawczą innym aktom prawnym. Ustawa była już jednak nowelizowana. Pojawią się więc pytania czy w czasie procesu uzyskania pierwszych pozwoleń, ustanawiania ceny maksymalnej pojawiły się bariery, który należałoby już teraz rozwiązać? Inwestorzy zagraniczni chwalą tę ustawę, podkreślając, że zachęca ona do inwestycji w Polsce. Jakie są pierwsze opinie o ustawie offshore w działaniu? O tym porozmawiamy na naszym kolejnym panelu.

Ostatni panel konferencji skupi się na łańcuchu dostaw, który jest krytycznym elementem w rozwoju morskich farm wiatrowych. Firmy zagraniczne mają już niemałe doświadczenia w kontraktacji i budowie łańcucha dostaw. Opracowały one kilka modeli. Polskie wybrzeże wydaje się być silnie uprzemysłowione. Pojawia się więc pytanie czy udział polskich firm w budowie łańcucha dostaw może już na starcie wynieść kilkanaście – kilkadziesiąt procent? Potrzebne będą także gigantyczne nakłady inwestycyjne. Skąd wziąć na nie środki? Czy potrzebujemy integratora branży, który rozdysponuje te środki? Wreszcie musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy budowa fabryki turbin wiatrowych jest konieczna, aby zwiększyć udział polskich firm w budowie offshore? W drodze są także kolejne akty prawne, skierowane już w stronę łańcucha dostaw, jak certyfikacja czy postępowania rozstrzygające. To tematy naszego trzeciego panelu o łańcuchu dostaw.

Rejestracja możliwa jest: tutaj.