Śledząc zmiany na rynku energii elektrycznej w Polsce, a także wydarzenia rynkowe z różnych branż, w tym sektora wytwórczego, OZE, magazynowania energii, elektromobilności, oraz zmiany prawne i regulacyjne, postanowiliśmy je zebrać w jednym miejscu tworząc pierwszy numer miesięcznika – cyklicznego raportu przedstawiającego istotne wydarzenia, jakie miały miejsce w ostatnim czasie w sektorze.
zobacz także
W pierwszej części sierpniowego wydania przeczytamy m.in. o planowanych zmianach regulacyjnych (nowelizacji Prawa Energetycznego oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, nowelizacji tzw. ustawy odległościowej), o inwestycjach w sektorze OZE, największym magazynie energii oddanym z początkiem kwietnia, a także o planach rozwoju w Polsce energetyki jądrowej opartej o technologię SMR (ang. Small Modular Reactors). Materiał wskazuje także potencjalne problemy, jakie dotykają branżę OZE – problemy z przyłączeniem nowopowstałych farm PV do sieci elektroenergetycznej oraz rosnące ceny i możliwość wystąpienia deficytów tzw. surowców krytycznych wykorzystywanych w procesie transformacji energetycznej.
W drugiej części graficznie przedstawiamy analizę cen paliw i kluczowych wskaźników w sektorze energetycznym. Wśród nich znajdziemy analizę średniomiesięcznych cen polskiego indeksu rynku węgla energetycznego (PSCMI-1) oraz cen węgla w portach Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA), a także cen gazu ziemnego w Polsce (w kontraktach rocznych i na rynku dnia następnego, RDN). Prezentujemy także trajektorię cen uprawnień do emisji CO2, średniomiesięczne ceny hurtowe energii elektrycznej w kraju (RDN i terminową) oraz krańcowe koszty zmienne wytwarzania energii elektrycznej i marżę na wytwarzaniu (uwzględniając 36% i 45% sprawność bloków wytwórczych opalanych węglem kamiennym, oraz 55% dla jednostek gazowych).
Materiał obejmuje również bieżącą sytuację rynkową ukazując:
- Produkcję krajową energii elektrycznej wraz z poziomem importu/eksportu oraz kierunkami wymiany,
- strukturę krajowej produkcji energii elektrycznej i moc zainstalowaną w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE), a także
- średnie dobowe pokrycie zapotrzebowania na moc przez poszczególne technologie oraz
- współczynniki wykorzystania mocy (capacity factors) wybranych jednostek wytwórczych.
=> Przeczytaj wrześniowe wydanie miesięcznika energetycznego