Technologie wodorowe to kluczowe ogniwo w transformacji energetycznej, zarówno w Polsce jak i Japonii. Szczególnie ważny staje się ich rozwój w kontekście kryzysu tradycyjnej energetyki związanej z rosyjską agresją na Ukrainę.
Kontekst agresji rosyjskiego reżimu na Ukrainę zdominował polsko-japońską konferencję „Energy Transformation From Local To Global”. Jej bezpośrednim efektem jest destabilizacja rynku energii i wzrost cen.
Ambasador Miyajima Akio
„Chcę wyrazić wielką solidarność Japonii z Ukrainą i całym narodem ukraińskim. Rosyjska inwazja jest absolutnie niedopuszczalna (..) Sytuacja na Ukrainie uświadomiła nam, jak strategiczne są teraz kwestie energetyczne. Światowy rynek energii właśnie drastycznie się zmienia”.
Ambasador wskazał, że obecnie gospodarki Polski i Japonii opierają się na paliwach kopalnych, więc oba kraje stoją przed podobnymi wyzwaniami, jeśli chodzi o osiągnięcie neutralności klimatycznej.
Ambasador Miyajima Akio
„Neutralność klimatyczna 2050 nie będzie możliwa bez strukturalnych zmian na rynku energii. Japońska rządowa strategia „Green Growth Strategy” wskazuje na kluczowe elementy tej transformacji, m.in: wodór, amoniak, energię jądrową, odnawialne źródła energii. Japonia jest dla Polski ważnym partnerem do współpracy w tej dziedzinie.”
Wojciech Hann, prezes zarządu BOŚ, wskazywał na trzy główne obszary możliwe współpracy między Polską a Japonią: energię nuklearną, OZE oraz wodór.
Prezes BOŚ Wojciech Hanna
„Wodór jest tu najbardziej obiecujący. BOŚ jest bardzo zainteresowany finansowaniem takich inwestycji. Nie cierpimy na brak pieniędzy, może tylko na brak projektów.
Piotr Wiła, dyrektor zarządzający banku Santander,
„Nasz bank chce być liderem finansowania projektów wodorowych i wykorzystujących amoniak jako paliwo. Rozmawiamy z bankami i dużymi firmami w Japonii, widzimy tu ogromne możliwości współpracy”.
Eksperci podkreślali nowy kontekst rozmów o energetyce w związku z wydarzeniami na Wschodzie.
Prezes Hydrogen Poland (HP) Paweł Piotrowicz
„Kilka dni temu obudziliśmy się w zupełnie nowej rzeczywistości. Pękła bańka energetycznego bezpieczeństwa. Przyszłość to technologie zielone, które uniezależnią nas od paliw kopalnych z Rosji”.
Tomoho Umeda (wiceprezes HP, szef Komitetu Technologii Wodorowych KIG oraz prezes firmy Hynfra)
„Polska wydała przez ostatnie 20 lat wydała na paliwa kopalne ok. biliona złotych, z które trafiły głównie do Rosji. Efekt jak zostały wykorzystane, widać dziś na Ukrainie. Musimy natychmiast zatrzymać ten import, przyspieszyć ścieżkę dekarbonizacji i inwestycje w odnawialne źródła. Widzę tu duże pole do współpracy polsko-japońskiej”.
Prof. Jun Arima z Uniwersytetu w Tokio podkreślał konieczność zapewnienia stabilnych źródeł energii w konkurencyjnych cenach.
Prof. Jun Arima
„W Japonii konieczną drogą wydaje się reaktywacja obecnych reaktorów atomowych i budowa nowych elektrowni. Do tego dochodzi przyspieszenie technologii wodorowych, produkcji amoniaku i ogniw fotowoltaicznych nowej generacji.
Keigo Akimoto, Institute of Innovative Technology for the Earth
„Rząd Japonii omawia obecnie nowe regulacje, których celem będzie zachęcanie do stosowania amoniaku i wodoru jako źródeł energii – dodał Keigo Akimoto, Institute of Innovative Technology for the Earth.
Ekspertka energetyczna Kamila Tarnacka podkreślała, że w Polsce technologie wodorowe są ściśle związane z rozwojem OZE i taniej energii odnawialnej. Anna Kornecka z Programu Czysta Polska uważa, że Polska ma szanse stać centrum innowacyjności i przyciągać zielone inwestycje, lecz aby tak się stało powinna stworzyć odpowiednie strefy ekonomiczne i gospodarcze.
Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
„Największe wyzwania dziś to: stabilność dostaw energii, efektywność energetyczna, mix energetyczny oparty na zróżnicowanych technologiach i źródłach, rozwój OZE, który konieczny jest do produkcji amoniaku i wodoru”.
Polsko-japońskiej konferencji „Energy Transformation From Local To Global odbyła się 28 lutego w Warszawie w łączonym trybie: stacjonarnym i on-line.
Organizatorami konferencji byli: ambasada Japonii i Instytut Jagielloński.
Wzięli w niej udział polscy i japońscy eksperci rynku energii, przedstawiciele banków finansujących zielone inwestycje, przedsiębiorcy, naukowcy i liderzy opinii, m.in.: ambasador Japonii w Polsce Miyajima Akio, Wojciech Hann, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska, Piotr Wiła, dyrektor zarządzający Banku Santander, Anna Kornecka z Programu Czysta Polska, reprezentanci Stowarzyszenia Hydrogen Poland: Paweł Piotrowicz i Tomoho Umeda (szef Komitetu Technologii Wodorowych KIG), profesor Jun Arima, z Uniwersytetu w Tokio, Keigo Akimoto z Institute of Innovative Technology for the Earth (RITE).